Jak co roku tuż przed majówką na akwenach Warmii i Mazur pojawiają się policyjne łodzie, a funkcjonariusze rozpoczynają sezon na wodzie i terenach przywodnych. Szlak wodny to też droga i tu również obowiązują przepisy oraz zasady bezpieczeństwa, które muszą być przestrzegane. Będą o to dbali i sprawdzali policyjni wodniacy, którzy służby będą pełnić od początku maja do końca września.
Od początku kwietnia policjanci z Warmii i Mazur przygotowują się do rozpoczęcia kolejnego sezonu wodnego. Funkcjonariusze przeszli szkolenia z zakresu pełnienia służb na wodach i udzielania pierwszej pomocy. Policyjne łodzie zostały poddane przeglądowi, a sprzęt ratowniczy skompletowany.
Wszystko po to, by gdy na akwenach Warmii i Mazur pojawią się żagle i wielbiciele wodnej rekreacji, byli tam też ci, którzy będą dbać o ich bezpieczeństwo. W 2025 roku na wodach regionu służbę pełnić będzie 76 specjalistycznie przeszkolonych policjantów, którzy do dyspozycji mają 35 jednostek pływających o napędzie mechanicznym od 40 do 300 KM oraz profesjonalny sprzęt ratunkowy. Tegoroczny tabor został wzbogacony o dwie łodzie Sportis R-2 o mocy 200 KM, które zostały przekazane do dyspozycji KMP w Olsztynie.
Służby na wodach regularnie są pełnione na obszarze 14 jednostek terenowych, a więc powiatów elbląskiego, olsztyńskiego, braniewskiego, działdowskiego, ełckiego, giżyckiego, gołdapskiego, iławskiego, mrągowskiego, oleckiego, ostródzkiego, piskiego, szczycieńskiego i węgorzewskiego. Policjantów wspierają również przedstawiciele innych służb, które w zakresie swoich zadań mają dbanie o bezpieczeństwo na wodach i terenach przywodnych.
W czasie prowadzonych kontroli funkcjonariusze sprawdzają uprawnienia do sterowania jednostkami pływającymi (jeśli są wymagane) oraz stan trzeźwości sterników i użytkowników innych sprzętów pływających. Podczas wodnych patroli przeszkoleni funkcjonariusze zadbają o bezpieczeństwo nie tylko żeglarzy, ale także tych, którzy zdecydują spędzić wolne chwilę nad brzegiem. Policyjne patrole swoim nadzorem obejmą okolice kąpielisk oraz publiczne miejsca wypoczynku nad jeziorami.
- Policjanci za cel stawiają sobie przeciwdziałanie ryzyku wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń i utonięć. A tych niestety w zeszłym roku było zdecydowanie za dużo. W całym 2024 roku odnotowaliśmy 58 utonięć (o 25 więcej niż rok wcześniej), z czego 37 w okresie od maja do września włącznie, a w wakacje 27 utonięć – informuje Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie.
Główną przyczyną tych tragedii był wypity alkohol i jego lekkomyślne połączenie z wodną rekreacją oraz lekceważenie zasad bezpieczeństwa. W zeszłorocznym sezonie policjanci zrealizowali prawie 1900 służb na wodach i terenach przywodnych. W ich trakcie podjęli ponad 1800 interwencji, ujawniając 2170 wykroczeń oraz ponad 80 osób, które z różnych sprzętów pływających korzystały pod wpływem alkoholu.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!